реєстр речових прав на нерухоме майно відкритий з обмеженнями — Укрaїнa — tsn.ua


Після відкриття реєстру речових прав на нерухоме майно українці знову можуть укладати угоди купівлі та продажу житла. Які нюанси та ризики таких угод, наскільки безпечно купувати нерухомість під час війни – в матеріалі ТСН.ua

З початком війни, тобто понад два місяці ринок нерухомості фактично не функціонує. Більшості українців під час війни не до цього. Та головна причина замороження ринку нерухомості в тому, що більшість реєстрів, в тому числі реєстр речових прав на нерухоме майно, щоб запобігти несанкціонованим втручанням були закриті. Мін’юст України обмежив роботу реєстрів міністерства з кола користувачів та регіону. Закриття реєстрів не дозволяло покупцю перевірити наявність арешту, заборони на те чи інакше майно, що унеможливлює укладання угод купівлі-продажу та набуття права власності. У зв’язку з цим почали з’являтися різні ризиковані схеми надання власності на нерухомість. Наприклад, укладатися попередні договори, договори задатків, з умовою дооформлення їх після відкриття реєстрів. Такі договори не є юридично значущими, через те, що будь-який договір повинен бути нотаріально посвідченим, тоді він має юридичну силу. У випадку договору задатку, сторони угоди можуть в будь-який момент відмовитись від угоди та своїх зобов’язань. 

Реєстр речових прав на нерухоме майно відкритий з обмеженнями: які ризики купівлі житла

19 квітня Міністерство юстиції України заявило про відкриття реєстру речових прав на нерухоме майно з такими обмеженнями.

  • Після реєстрації права власності на нерухомість з нею протягом 1 місяця не можна проводити ніяких дій. Така міра застосована з метою унеможливити рейдерські схеми, коли майно може за один день продатися декілька разів, щоб потім його вже не можна було повернути навіть через суд.
  • Заборонена купівля-продаж майна за дорученням, продавати його можуть лише власники. Навіть якщо власники за кордоном, без їх присутности укладати угоду не можливо. 
  • Продати чи купувати житло  можна не у будь-якого нотаріуса. Мін’юст затвердив список нотаріусів, які мають право засвідчувати договору купівлі-продажу.
  • Нотаріально засвідчити договір з нерухомістю можна лише у межах області, де нерухомість розташована.
  • Виняток зробили для операцій з нерухомістю у Києві та Київській області. Засвідчити угоди можуть як нотаріуси, зареєстровані у Києві та Київській області так і нотаріуси зареєстровані за місцем проживання фізичної особи — однієї зі сторін договору, який укладається.

Експерти відзначають, що в будь-якому разі під час воєнного стану операції з купівлі-продажу є ризикованими через те, що будь-яка угода, відповідно до  ст. 233 Цивільного  кодексу України  може бути визнана недійсною у зв’язку з наявністю важкої для покупця обставини, а такою обставиною і є війна.

Читайте також:

Купівля і продаж нерухомості під час війни: що кажуть експерти

Як не стати жертвою аферистів під час війни: схеми шахрайства та як від них уберегтися

Кому не потрібно платити податок на землю під час війни

Іпотека під час війни: чи пробачать борги банкиДжерело

Translate »